نگاهی کوتاه به عملکرد و فعالیت‌های ورزشی جزیره کیش

دوشنبه 28 تیر 1400

تعامل سازمان منطقه آزاد کیش، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و وزارت ورزش و جوانان، گامی بزرگ در توسعه فضاهای ورزشی کیش برای دستیابی به اهداف کلان این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی موسسه ورزش و تفریحات سالم و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جزیره  زیبا و مرجانی کیش پیشینه‌ای موفق در میزبانی از مسابقات و اردوهای ملی و بین‌المللی رشته‌های مختلف ورزشی دارد و ایجاد بسترهای مناسب با استانداردهای مطلوب از جمله اهداف موسسه ورزش و تفریحات سالم این منطقه آزاد است که علاوه بر کسب رضایت بیشتر ساکنان، زمینه برگزاری مسابقات در سطوح بالاتر و توسعه گردشگری ورزشی را فراهم می‌سازد.
مسؤولان این سازمان تمام توان و تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با استفاده بهینه از زیرساخت‌ها و توسعه فضاهای ورزشی در راستای دستیابی به اهداف کلان ورزشی، گردشگری و اقتصادی، خدمات شایسته‌ای به ساکنان، گردشگران و تیم‌های ورزشی ملی و بین‌المللی ارائه کنند.
همچنین با توجه به ظرفیت های ورزشی بی نظیر کیش، در سال های گذشته جامعه ورزش این منطقه آزاد، میزبان برگزاری مسابقات و اردوهای ملی و بین المللی در دو بخش آقایان و بانوان نیز بوده است.
به گفته مسؤولان موسسه ورزش و تفریحات سالم، برگزاری باشکوه مسابقات جهانی والیبال ساحلی جزیره کیش در سال 1396 استقبال گسترده علاقمندان به این ورزش را به دنبال داشت و طبق ارزیابی فدارسیون جهانی، شن و ماسه زمین والیبال ساحلی جزیره شرایط برگزاری مسابقات بین المللی این رشته را دارد.
همچنین این منطقه آزاد با حضور جمعی از سران کشوری و لشکری میزبان موفق و شایسته چهارمین دوره مسابقات نظامی بین المللی غواصی عمق ۲۰۱۹ در مجموعه تفریحی گردشگری آوای خلیج فارس بود که کشورهایی از چهار قاره جهان به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در این رقابت ها شرکت کردند و بازتابی گسترده و رضایت‌بخش را به‌دنبال داشت که پس از اتمام همه‌گیری کرونا آمادگی کامل برگزاری مجدد اینگونه رقابت‌ها را داراست.
برنامه ریزی برای میزبانی از اردوی تیم های ملی در تمامی رشته های ورزشی ملی و بین المللی به ویژه مسابقات تنیس با ویلچر(جانبازان –معلولان) و مسابقات بین المللی ITF در فضایی متفاوت تر از گذشته ازدیگر برنامه های موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش می باشد.
طی ماه های گذشته نیز با انعقاد تفاهم‌نامه بین فدراسیون فوتبال و منطقه آزاد کیش، مبلغ 50 میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش و جوانان در نظر گرفته و مقرر شد یک کمپ ورزشی برای تیم ملی فوتبال کشور در جزیره کیش ساخته شود.
ایجاد سایت غواصی مصنوعیdive rex، ارتقای کمی و کیفی ورزش های آبی، ساحلی و دریایی همچنین برگزاری مسابقات این حوزه در سطوح ملی و بین المللی از دیگر برنامه های سازمان منطقه آزاد کیش برای توسعه فضای ورزشی جزیره است.
از سوی دیگر اهمیت تاثیر مسابقات اسب‌دوانی در ایجاد فضایی مفرح برای ساکنان و گردشگران همچنین زمینه سازی به منظور برگزاری مسابقات این رشته، بازسازی مجموعه سوارکاری منطقه آزاد کیش به زودی آغاز خواهد شد.
مجموعه سوارکاری کیش در سال ۱۳۷۲ با هدف برگزاری مسابقات بین المللی خلیج فارس ایجاد شد و مسؤولان سازمان منطقه آزاد کیش با بهره گیری از ظرفیت و فرصت‌های کم‌نظیر جزیره همچنین تلاش متخصصان این حوزه، امکاناتی نزدیک به استانداردهای جهانی را در این مجموعه فراهم کرده‌اند.
پیست کورس استاندارد، مانژ صحرایی، محوطه بزرگ و اصطبل های استاندارد از جمله امکانات مجموعه سوارکاری کیش است.
بنابر این گزارش در سال های اخیر، باز گشایی سالن اسکواش و زمین شماره یک تنیس خاکی پس از بازسازی کامل، آغازعملیات اجرایی پایگاه ورزش های ساحلی مجموعه المپیک، راه اندازی سالن وزنه برداری، مرکز سنجش قوای جسمانی و مرکز آموزش استعداد یابی و کتابخانه علوم ورزشی، موزه ورزش کیش ، همچنین ایجاد زمین ورزش های ساحلی در پلاژ بانوان(سپک تاکرا، والیبال ، هندبال ساحلی)، ساخت زمین فوتبال ساحلی و زمین چمن مصنوعی بزرگ در مجموعه میر مهنا از جمله طرح های ورزشی کیش بوده که اجرایی شده است و یا به زودی به بهره برداری می رسد.
چشم‌انداز آتی موسسه ورزش و تفریحات سالم برای بهره گیری از فضاهای ورزش و دستیابی به اهدافی ویژه چون توسعه گردشگری ورزشی به گونه ای است که ساخت زمین چمن فوتبال متناسب با میزبانی تیم های شرکت کننده در جام جهانی قطر، ایجاد مجموعه‌های ورزشی میزبانی ازاردوهای ملی و بین المللی ، ساخت مجموعه ورزشی تخصصی دو و میدانی در رشته‌های سرعت و پرتاب مختص قهرمانان پارالمپیک در دستور کار این مجموعه قرار دارد.
حمایت همه‌جانبه از تیم های ورزشی به ویژه ورزش های قهرمانی از دیگر برنامه های مد نظر سازمان منطقه آزاد کیش بوده که به جد در دستور کار قرار گرفته است تا به همت مسؤولان این منطقه تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز علاقمندان به ورزش و اردوهای تیم ملی در جزیره فراهم شود.
با تدوین برنامه عملیاتی، امکانات و تجهیزات ورزشی این منطقه در فصل های مختلف سال برای میزبانی از اردوهای ورزشی مهیا شده است و در کنار آن استقبال خوب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای فعالسازی برخی اماکن ورزشی همچنین تعامل سازنده سازمان منطقه آزاد کیش با وزارت ورزش و جوانان کشور نوید بخش اقدامات توسعه ای در حوزه های مختلف ورزشی کیش است.
گفتنی است برپایی مسابقات لیگ دسته ٣ فوتبال کشور، لیگ فوتبال داخلی جزیره کیش، مسابقات جام بزرگداشت ورزشکاران مرحوم مهرداد میناوندو علی انصاریان، رقابت های فوتبال پیشکسوتان، میزبانی از مسابقات فوتبال انتخابی المپیک ناشنوایان، برگزاری اردو و مسابقه فوتبال نابینایان ایران و روسیه از جمله رویداد های ورزشی جزیره کیش در سال گذشته می باشد.
همچنین منطقه آزاد کیش میزبان ثبت رکورد دو ١٠٠ کیلومتر و دو ماراتن برای نخستین بار در کیش، رقابت‌های قهرمان کشوری و انتخابی تیم ملی کراس فیت، اولین دوره مسابقات اسکی روی آب با قایق، مسابقات نجات غریق دریایی و رقابت برترین اسکواش‌بازان کشور در این بازه زمانی بوده است.

درباره موسسه ورزش

موسسه ورزش و تفریحات سالم منطقه آزاد کیش با هدف تاسیس، توسعه و تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی به منظور استفاده کیشوندان و مسافران و همچنین فراهم نمودن امکانات ورزشی جهت اردوهای تیم های خارجی، ملی و باشگاهی تاسیس گردیده است.

تماس با ما

جزیره کیش ، میدان المپیک ، مجموعه ورزشی المپیک کیش ، ساختمان اداری

44424526 076
44422511 076